QI na najvyššej hore Severnej Ameriky

27.7.2023 · Aktuality

Nie je žiadnym tajomstvom, že náš generálny riaditeľ Tomáš Smutný holduje horolezectvu. K jeho dosiahnutým métam patrí napríklad najvyššia hora Peru Huascarán (6 768 m n. m.) alebo kirgizská sedemtisícovka Pik Lenina (7 134 m n. m.).

Posledný dosiahnutý cieľ nebol o nič menej ambiciózny: Tomáš v lete tohto roka odcestoval na Aljašku, aby zdolal najvyšší vrchol Severnej Ameriky Denali (6 190 m n. m.).

Dobrodružstvo začalo v meste Talkeetna, odkiaľ sa trojčlenná výprava presunula súkromným lietadlom na ľadovec – ďalej museli po svojich, v extrémnych mínusových teplotách, s všetkým vybavením aj zásobami a vo vysokom snehu. „Takmer každú noc napadlo okolo 30 centimetrov nového. Voda zamŕzala do 40 minút, rozpustiť jeden liter v týchto podmienkach trvalo celú večnosť. Do posledného výškového tábora sme takto putovali zhruba týždeň,“ popisuje Tomáš. To najkomplikovanejšie na nich ale ešte čakalo. Na Denali je totiž ešte menšia koncentrácia kyslíku ako napríklad na Mount Evereste. Aj s týmto sa Tomáš vďaka pravidelnému tréningu vysporiadal a putovnú „vrcholovú“ vlajku s logom QI rozbalil aj na najvyššom bode Severnej Ameriky. „Rýchle fotografie, potrebné objatia, nejaké to video a hurá dolu. Pri zostupe sme skúšali merať teplotu, ale pri −28 °C sa nám vybíjali hodinky,“ usmieva sa Tomáš. Šéfe, máš naše uznanie a držíme palce pri ďalších horolezeckých výkonoch!